Жиноят ишлари бўйича Ангор туман суди тергов судьяси
СУДЛАР КОРРУПЦИЯДАН ХОЛИ ТИЗИМГА АЙЛАНАДИ
Муҳтарам Президентимиз жорий йилнинг 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишида коррупцияга қарши курашиш доимий жараён эканини таъкидлаб, бу борадаги долзарб масалаларни ва келгуси вазифаларни аниқ ҳамда равшан кўрсатиб ўтдилар.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси Бахтиёр Исломов раҳбарлигида ҳам мазкур муҳим ва долзарб масалага бағишланган йиғилиш ўтказилди. Мазкур йиғилишда давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши йиғилишида белгилаб берган вазифалар атрофлича ўрганиб чиқилди.
Шу тариқа Сурхондарё вилоят судида юқорида таъкидланган ҳар иккала муҳим тадбирда таъкидланган масалалар юзасидан судья ҳамда суд аппарати ходимлари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди. Йиғилишда узоқ ҳудудларда жойлашган туманлараро, туман ва шаҳар судлари судьялари ҳамда ходимлари видеоконференцалоқа воситасида иштирок этди.
Вилоят суди раиси йиғилишнинг мазмун-моҳияти, мақсади ва аҳамияти ҳақида батафсил тушунтириш берди. Муҳтарам Президентимиз шу йилнинг 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишидаги маърузасидан келиб чиқадиган вазифалар, хусусан суд тизимига боғлиқ масалаларга атрофлича тўхталди. Шунингдек, Олий суд раиси раҳбарлигида ўтказилган йиғилишда таъкидланган йўналишлар борасида бирма-бир тушунтиришлар берилди.
Бундан ташқари, Олий суд раисининг Мурожаатномаси ҳар бир судья ва суд ходимининг иш столида бўлиши лозимлиги, уни қайта-қайта ўқиб мағзини уқиш кераклиги таъкидланди.
Шунингдек, вилоят суди раиси ўринбосарлари ва судьялари кун тартибидаги масалалар юзасидан сўзга чиқиб, фикр-мулоҳазалар, мунозара ва таклифлар берилди.
Йиғилиш якунида коррупцияга қарши муросасиз курашиш юзасидан тегишли чора-тадбирлар белгилаб олинди.
МЕҲНАТ ШАРТНОМАСИНИНГ ТУШУНЧАСИ ВА ТАРАФЛАРИ
Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг VI-бобида меҳнат шартномасига таъриф берилган бўлиб, ушбу кодекснинг 72-моддасига кўра, меҳнат шартномаси ходим билан иш берувчи ўртасида муайян мутахассислик, малака, лавозим бўйича ишни ички меҳнат тартибига бўйсунган ҳолда тарафлар келишуви, шунингдек меҳнат тўғрисидаги қонун ҳужжатлари ва бошқа норматив ҳужжатлар билан белгиланган шартлар асосида ҳақ эвазига бажариш ҳақидаги келишувдир.
Ходим ва иш берувчи меҳнат шартномасининг тарафлари бўлиб ҳисобланадилар.
Меҳнат шартномасини тузиш ҳақидаги келишувдан олдин қўшимча ҳолатлар (танловдан ўтиш, лавозимга сайланиш ва бошқалар) бўлиши мумкин. Ходим ўриндошлик асосида ишлаш тўғрисида қонунчиликда белгиланган тартиблар асосида меҳнат шартномалари тузиши мумкин.
Шунингдек, меҳнат шартномасининг мазмуни тарафлар келишуви бўйича, шунингдек меҳнат тўғрисидаги қонун ҳужжатлари ва бошқа норматив ҳужжатлар билан белгиланади.
Меҳнат шартномаси тарафларининг келишуви билан қуйидагилар белгиланади:
-иш жойи (корхона ёки унинг бўлинмаси);
-ходимнинг меҳнат вазифаси – мутахассислиги, малакаси, у ишлайдиган лавозим;
-ишнинг бошланиш куни;
-меҳнат шартномаси муайян муддатга тузилганда унинг амал қилиш муддати;
-меҳнат ҳақи миқдори ва меҳнатнинг бошқа шартлари.
Меҳнат шартномасини тузиш пайтида ходимларнинг қонун ҳужжатлари ва бошқа норматив ҳужжатлар билан белгиланган меҳнат ҳуқуқлари ва кафолатлари даражаси пасайтирилиши мумкин эмас.
Меҳнат шартномаси фақатгина ёзма шаклда тузилади ва меҳнат шартномасининг шакли Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан белгиланган тартибда тасдиқланадиган намунавий шартномани ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқилади.
Меҳнат шартномаси бир хил кучга эга бўлган камида икки нусхада тузилади ва ҳар бир тарафга сақлаш учун топширилади.
Меҳнат шартномасида албатта тарафларнинг манзиллари кўрсатилиши керак.
Меҳнат шартномаси ходим ва ишга қабул қилиш ҳуқуқига эга бўлган мансабдор шахснинг имзолари билан мустаҳкамланиб, имзоланган муддати қайд этиб қўйилади. Мансабдор шахснинг имзоси имзонинг ҳақиқий ва ваколатли эканлигини таъкидлаш тариқасида корхона муҳри билан (муҳр мавжуд бўлган тақдирда) тасдиқланади.
Меҳнат шартномалари номуайян муддатга, беш йилдан ортиқ бўлмаган муайян муддатга ва муайян ишни бажариш вақтига мўлжаллаб тузилиши мумкин.
Агар меҳнат шартномасида унинг амал қилиш муддати кўрсатилмаган бўлса, меҳнат шартномаси номуайян муддатга тузилган деб ҳисобланади.
Номуайян муддатга тузилган меҳнат шартномаси ходимнинг розилигисиз муайян муддатга, шунингдек муайян ишни бажариш вақтига мўлжаллаб қайта тузилиши мумкин эмас.
Муддатли меҳнат шартномалари:
-бажарилажак ишнинг хусусияти, уни бажариш шартлари ёки ходимнинг манфаатларини ҳисобга олган тарзда, номуайян муддатга мўлжалланган меҳнат шартномаларини тузиш мумкин бўлмаган ҳолларда;
-корхона раҳбари, унинг ўринбосарлари, бош бухгалтер билан, корхонада бош бухгалтер лавозими бўлмаган тақдирда эса, бош бухгалтер вазифасини бажарувчи ходим билан;
-қонунда назарда тутилган бошқа ҳолларда тузилиши мумкин.
Таъкидлаш жоизки, меҳнат шартномаси ходим билан иш берувчи ўртасида норматив ҳужжатлар билан белгиланган шартлар асосида ҳақ эвазига бажариш ҳақидаги келишув ҳисобланади.