- Сурхондарё вилоят судларига ишга кириш истаги бўлган номзодлар учун эълонСурхондарё вилоят суди, вилоят судларидаги бўш иш ўринлар (вакант лавозимлар)га ишга қабул қилиш юзасидан танлов эълон қилади. Бўш иш ўринлар (вакант лавозимлар): Лавозим бўйича номзодга қўйилган талаблар: а) Номзодлар юқори малакали, хорижий тилларни (қоида тариқасида) биладиган, вакант лавозим учун зарур… Read more: Сурхондарё вилоят судларига ишга кириш истаги бўлган номзодлар учун эълон
- Мажбуриятнинг лозим даражада бажарилиши – қўшимча жавобгарликдан озод этадиРеспубликамизда ҳар бир соҳада кенг миқиёсда ислоҳотлар олиб борилаётганлигини таърифлаб, уларга алоҳида тўхталишнинг ҳожати йўқ. Зеро, қилинаётган ҳар бир ҳаракат ва ислоҳотлар мамлакатимизнинг халқаро нуфузини умум эътироф этилишига замин яратиши билан бир қаторда, юртимиздаги юридик ва жисмоний шахсларнинг шу билан… Read more: Мажбуриятнинг лозим даражада бажарилиши – қўшимча жавобгарликдан озод этади
- Эндиликда қамоққа олинган шахслар тергов ҳибсхонасига жойлаштирилишидан олдин тиббий кўрикдан ўтказиладиЎзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг жорий йил 17 март кунидаги бешинчи ялпи мажлисида “Жиноят ишини юритиш чоғида қамоқда сақлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига қамоққа олинганларга нисбатан қийноққа солиш ҳолларининг олдини олишга қаратилган қўшимча киритиш ҳақида”ги қонун кўриб чиқилди. Мазкур қонун… Read more: Эндиликда қамоққа олинган шахслар тергов ҳибсхонасига жойлаштирилишидан олдин тиббий кўрикдан ўтказилади
- ЖИНОЯТЧИЛИКНИНГ БАРВАҚТ ОЛДИНИ ОЛИШ ВА ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРГА ҚАРШИ КУРАШИШМузработ туман ҳокимлиги фаоллар залида жиноят ишлари бўйича Музработ туман суди раиси, туман прокуратураси ва туман Ички ишлар бўлими масъуллари иштирокида жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш ва ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш борасида Пробация назоратида турган шахслар билан маърифий-ҳуқуқий тадбир ўтказилди. Маърифий-ҳуқуқий тадбирда… Read more: ЖИНОЯТЧИЛИКНИНГ БАРВАҚТ ОЛДИНИ ОЛИШ ВА ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРГА ҚАРШИ КУРАШИШ
- Амалдаги қонунчиликка йўл ҳаракати хавфсизлиги билан боғлиқ қатор ҳуқуқбузарликлар учун жиноий жавобгарлик белгиландиЖорий йил 20 февраль куни йўл ҳаракати хавфсизлиги тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Жиноят, Жиноят-процессуал ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритишни назарда тутувчи ЎРҚ-1033-сон Қонун қабул қилинди. Жиноят ишлари бўйича Узун туман суди тергов судьяси А.Алиқулов томонидан мазкур… Read more: Амалдаги қонунчиликка йўл ҳаракати хавфсизлиги билан боғлиқ қатор ҳуқуқбузарликлар учун жиноий жавобгарлик белгиланди
- КЕЧИРИМЛИЛИК ВА БАҒРИКЕНГЛИК НАМОЙИШИЖиноят ишлари бўйича Шеробод туман судининг навбатдаги сайёр суд мажлисида 41-сон манзил-колонияси маъмурияти киритган тақдимномалар кўриб чиқилди. Сайёр судда жазо муддатини ўташ даврида меҳнатга ҳалол муносабатда бўлган, ўрнатилган тартиб-қоидаларига қатъий риоя этган, хулқини ижобий томонга ўзгартириб, содир этган жиноятининг оқибатларини… Read more: КЕЧИРИМЛИЛИК ВА БАҒРИКЕНГЛИК НАМОЙИШИ
- КОРРУПЦИЯ – РИВОЖЛАНИШИМИЗГА ТЎСИҚТермиз давлат университетида вилоят суди судьялари, прокуратура, адлия органлари ва ички ишлар бошқармаси масъуллари иштирокида Президентимиз раислигида жорий йилнинг 5 март куни ўтказилган Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишида белгилаб берилган вазифалар ижроси таъминлаш мақсадида очиқ мулоқот ўтказилди. Очиқ… Read more: КОРРУПЦИЯ – РИВОЖЛАНИШИМИЗГА ТЎСИҚ
- СУВДАН ОҚИЛОНА ФОЙДАЛАНИШ ДАРКОРЎзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг навбатдаги ялпи мажлисида «Ўзбекистон Республикасининг Сув кодексини тасдиқлаш тўғрисида»ги Қонун сенаторлар томонидан муҳокама қилинди. Таъкидланишича, сўнги йилларда сув муносабатларининг ижтимоий-иқтисодий асослари ўзгариб бораётгани сувга оид қонунчиликни қайта кўриб чиқиш заруратини вужудга келтирмоқда. Мазкур Қонун билан… Read more: СУВДАН ОҚИЛОНА ФОЙДАЛАНИШ ДАРКОР
- ЎҒРИ БОЛАЛАРСодир этилган ҳар қандай жиноят жамият учун хатарли иллат ҳисобланади. Ана шу иллатнинг вояга етмаганлар томонидан содир этилиши шу юртнинг эртанги фаровон ҳаётини ўйлаган, нурли келажаги учун қайғурган, тинчлиги ва осойишталигига ўзини дахлдор, деб билган кишини ташвишлантирмаслиги асло мумкин эмас.… Read more: ЎҒРИ БОЛАЛАР
- СУДЛАР КОРРУПЦИЯДАН ХОЛИ ТИЗИМГА АЙЛАНАДИМуҳтарам Президентимиз жорий йилнинг 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишида коррупцияга қарши курашиш доимий жараён эканини таъкидлаб, бу борадаги долзарб масалаларни ва келгуси вазифаларни аниқ ҳамда равшан кўрсатиб ўтдилар. Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси Бахтиёр Исломов… Read more: СУДЛАР КОРРУПЦИЯДАН ХОЛИ ТИЗИМГА АЙЛАНАДИ
- МЕҲНАТ ШАРТНОМАСИНИНГ ТУШУНЧАСИ ВА ТАРАФЛАРИЎзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг VI-бобида меҳнат шартномасига таъриф берилган бўлиб, ушбу кодекснинг 72-моддасига кўра, меҳнат шартномаси ходим билан иш берувчи ўртасида муайян мутахассислик, малака, лавозим бўйича ишни ички меҳнат тартибига бўйсунган ҳолда тарафлар келишуви, шунингдек меҳнат тўғрисидаги қонун ҳужжатлари ва… Read more: МЕҲНАТ ШАРТНОМАСИНИНГ ТУШУНЧАСИ ВА ТАРАФЛАРИ
- Сурхондарё вилоят судида 8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан байрам тадбири бўлиб ўтдиМамлакатимизда онани, хонадонларимиз файзи бўлган хотин-қизларни улуғлаш давлатимиз белгилаб олган сиёсатнинг муҳим йўналишига айланган. Барчамизга маълумки, Президентимиз ташаббуси билан оила институтини мустаҳкамлаб, хотин-қизларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, қобилият ва салоҳиятини рўёбга чиқариш, оналик ва болаликни ҳимоя қилишга қаратилаётган юксак… Read more: Сурхондарё вилоят судида 8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан байрам тадбири бўлиб ўтди
- Олий суд раисининг ўринбосари Олимжон Исмаилов Сурхондарё вилоятида фаолият юритаётган судьялар билан мулоқот ўтказдиТадбирда судга мурожаат билан келган фуқароларни қабул қилишда юксак муомала маданиятига риоя этиш, белгиланган қонун-қоида талабларидан оғишмаслик, судьялар ва ходимлар доимий равишда ўз билим ҳамда тажрибасини ошириб боришлари зарурлиги каби масалалар бўйича фикр билдирилди. Шунингдек, одил судловни амалга ошириш орқали… Read more: Олий суд раисининг ўринбосари Олимжон Исмаилов Сурхондарё вилоятида фаолият юритаётган судьялар билан мулоқот ўтказди
- МЕҲНАТГА ЛАЁҚАТСИЗЛИК ВАРАҚАСИ ВА УНИ РАСМИЙЛАШТИРИШ АСОСЛАРИМеҳнатга лаёқатсизлик тушунчаси меҳнат муносабатларини тартибга солувчи ҳуқуқий нормаларнинг ажралмас қисмларидан бири ҳисобланади. Ҳеч бир инсон саломатлиги билан боғлиқ муаммоларга дуч келмаслик бўйича кафолатларга эга эмас. Ана шундай ҳолатларда ташкилот, корхона ва муассасаларда меҳнат фаолиятини юритиб келувчи ходимлар ва иш… Read more: МЕҲНАТГА ЛАЁҚАТСИЗЛИК ВАРАҚАСИ ВА УНИ РАСМИЙЛАШТИРИШ АСОСЛАРИ
- БОЛАЛАРНИ МУНОСИБ ҲАЁТ ШАРОИТЛАРИ БИЛАН ТАЪМИНЛАМАСЛИК ОҚИБАТЛАРИБолаларни муносиб ҳаёт шароитлари билан таъминлаш ота-онанинг энг муҳим бурчи ҳисобланса-да, бу бурчни барча ота-она ҳам бир хил англамайди, ҳатто баъзи ҳолатларда эса бундан бош тортади. Натижада судларда турди низолар келиб чиқади. Дарҳақиқат, болалар тарбияси билан боғлиқ бўлган низоларнинг судлар… Read more: БОЛАЛАРНИ МУНОСИБ ҲАЁТ ШАРОИТЛАРИ БИЛАН ТАЪМИНЛАМАСЛИК ОҚИБАТЛАРИ
- НИКОҲНИНГ ҲАҚИҚИЙ ЭМАС ДЕБ ТОПИШ АСОСЛАРИЎзбекистон Республикаси Оила кодексининг 8-боби, 49-56-моддаларида никоҳнинг ҳақиқий эмаслиги асоси, тушунчаси ва тартиби белгиланган. Унга кўра, никоҳ қуйидаги ҳолларда ҳақиқий эмас деб топилади: -ушбу Оила Кодекснинг 14-16-моддаларида белгиланган шартлар бузилганда; -сохта никоҳ тузилганда, яъни эр-хотин ёки улардан бири оила қуриш… Read more: НИКОҲНИНГ ҲАҚИҚИЙ ЭМАС ДЕБ ТОПИШ АСОСЛАРИ
- Сурхондарё вилоят судларига ишга кириш истаги бўлган номзодлар учунСурхондарё вилоят суди, вилоят судларидаги бўш иш ўринлар (вакант лавозимлар)га ишга қабул қилиш юзасидан танлов эълон қилади. Бўш иш ўринлар (вакант лавозимлар): Лавозим бўйича номзодга қўйилган талаблар: а) Номзодлар юқори малакали, хорижий тилларни (қоида тариқасида) биладиган, вакант лавозим учун зарур… Read more: Сурхондарё вилоят судларига ишга кириш истаги бўлган номзодлар учун
- Жиноят ишлари бўйича Шеробод туман судининг навбатдаги сайёр мажлиси манзил-колониясида бўлиб ўтдиСуд-ҳуқуқ тизимида амалга ошириладиган барча ишлар замирида қонун устуворлигини таъминлаш, одил судловга эришиш каби эзгу ғоялар ётади. Дарҳақиқат, сўнгги йилларда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш чораларини кучайтириш, одил судловни самарали таъминлаш… Read more: Жиноят ишлари бўйича Шеробод туман судининг навбатдаги сайёр мажлиси манзил-колониясида бўлиб ўтди
- СУД-ҲУҚУҚ ИСЛОҲОТЛАРИДА СУНЪИЙ ИНТЕЛЛЕКТНИНГ ЎРНИАввало сунъий интеллект нима? Сунъий интеллект бу компьютер тизимлари ёки дастурларнинг инсон ақлига хос вазифаларни, яъни ўйлаш, ўрганиш, қарор қабул қилиш ва муаммоларни ечиш каби қобилиятларни амалга оширишга мўлжалланган технологиялар мажмуасидир. Ўзбекистонда сўнгги йилларда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш ва адолатни… Read more: СУД-ҲУҚУҚ ИСЛОҲОТЛАРИДА СУНЪИЙ ИНТЕЛЛЕКТНИНГ ЎРНИ
- КЕНГАШ РАИСИ ВИЛОЯТ СУДЛАРИ СУДЬЯЛАРИ БИЛАН ОЧИҚ МУЛОҚОТ ЎТКАЗДИБугун Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши раиси Хомўмин Ёдгоров Сурхондарё вилоят судлари судьялари билан очиқ мулоқот ўтказди. Тадбир аввалида куни кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти фармойиши билан Сурхондарё вилоят суди раисининг ўринбосари – иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати раиси лавозимига тайинланган… Read more: КЕНГАШ РАИСИ ВИЛОЯТ СУДЛАРИ СУДЬЯЛАРИ БИЛАН ОЧИҚ МУЛОҚОТ ЎТКАЗДИ
- АВТОМАШИНА ОЛИБ ҚОЧГАН САРҲУШ ҲАЙДОВЧИ ЖАЗОГА ТОРТИЛДИТашқи муҳитдан югурик сув мисоли оқиб кирадиган минг бир иллатлар тури борки, уларнинг лоақал биттаси ҳам инсон руҳиятида қолиб кетса, унинг ҳаёт тарзи давомида у чуқур илдиз отиб ўрнашиб олиб, жиноят содир этиш кўчасига киришга йўллайди. Ёши олтмишдан ошган, оқ-қорани… Read more: АВТОМАШИНА ОЛИБ ҚОЧГАН САРҲУШ ҲАЙДОВЧИ ЖАЗОГА ТОРТИЛДИ
- ҚОНУНЧИЛИКДАГИ ЯНГИЛИКЛАРМамлакатимизда суд ҳокимияти мустақиллигини, судлар фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Жумладан, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини, жамият ҳамда давлатнинг қонун билан қўриқланадиган манфаатларини тўлақонли ҳимоя қилишга, шунингдек судларда ишларни муҳокама қилишда қонунийликни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи Қонун… Read more: ҚОНУНЧИЛИКДАГИ ЯНГИЛИКЛАР
- ФУҚАРОЛИК ҚОНУН ҲУЖЖАТЛАРИДА ИШТИРОКЧИЛАРНИНГ ТЕНГЛИГИФуқаролик ҳуқуқи жамиятдаги муносабатларни тартибга солувчи муҳим ҳуқуқий соҳалардан бири ҳисобланади. Ушбу соҳанинг асосий принциплари орасида иштирокчиларнинг тенглиги тамойили марказий ўрин эгаллайди. Мазкур тамойил қонуний муносабатларда барча тарафларнинг бир хил ҳуқуқларга эга бўлиши ва уларга бир хил мажбуриятлар юкланишини кафолатлайди.… Read more: ФУҚАРОЛИК ҚОНУН ҲУЖЖАТЛАРИДА ИШТИРОКЧИЛАРНИНГ ТЕНГЛИГИ
- ХОДИМЛАРНИНГ МЕҲНАТ ҲУҚУҚЛАРИНИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ ВА МЕҲНАТ НИЗОЛАРИНИ КЎРИБ ЧИҚИШ ТАРТИБИМаълумки янги тахрирдаги Меҳнат кодексининг 31 ва 32-бобида ходимларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тушунчаси ёритиб ўтилган. Унга кўра, Ходимларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қуйидагиларни ўз ичига олади: -меҳнат тўғрисидаги қонунчилик, меҳнат ҳақидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатлар, шунингдек меҳнат шартномалари шартлари бузилишининг… Read more: ХОДИМЛАРНИНГ МЕҲНАТ ҲУҚУҚЛАРИНИ ҲИМОЯ ҚИЛИШ ВА МЕҲНАТ НИЗОЛАРИНИ КЎРИБ ЧИҚИШ ТАРТИБИ
- “ПАҚИЛДОҚ”ДАН САҚЛАНИНГ!Янги йил байрами яқинлашиши билан бутун дунё бўйлаб турли кўнгилочар тадбирлар: мушакбозлик, байрам арчаси безатиш, мазали таомлари тайёрлаш ишлари авжига чиқади. Инсонлар байрам баҳона ўз яқинлари билан дийдорлашишга, улар билан мириқиб суҳбатлашишга, узоқ вақтдан буён кўрмаган қадрдонларини йўқлашга ҳаракат қиладилар.… Read more: “ПАҚИЛДОҚ”ДАН САҚЛАНИНГ!
- Жарқўрғон туманида Пробация гуруҳи назорати остидаги шахслар учун “Сайёр суд” ташкил этилдиТумандаги 5-болалар мусиқа ва санъат мактабида жиноят ишлари бўйича Жарқўрғон туман суди судьялари ва туман Ички ишлар бўлими масъуллари иштирокида жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш ва ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш борасида Пробация назоратида турган шахслар билан маърифий-ҳуқуқий тадбир ўтказилди. Маърифий-ҳуқуқий тадбирда Пробация… Read more: Жарқўрғон туманида Пробация гуруҳи назорати остидаги шахслар учун “Сайёр суд” ташкил этилди
- ҚИЛМИШ – ҚИДИРМИШМаъмурий назоратнинг асосий вазифаси жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган айрим тоифадаги шахслар томонидан ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш мақсадида уларга якка тартибда профилактик таъсир кўрсатишдан иборатдир. Ушбу қонун нормалари қатъий белгиланган бўлса-да, бироқ қонун талабини бузган Анорзорлик Адхам Бобоев… Read more: ҚИЛМИШ – ҚИДИРМИШ
- ИШДАН АСОССИЗ БЎШАТИЛГАН ХОДИМ ИШГА ТИКЛАНДИБош Қомусимизнинг 42-моддасида, ҳар ким муносиб меҳнат қилиш, касб ва фаолият турини эркин танлаш хавфсизлик ва гигиена талабларига жавоб берадиган қулай меҳнат шароитларида ишлаш, меҳнати учун ҳеч қандай камситишларсиз ҳамда меҳнатга ҳақ тўлашнинг белгиланган энг кам миқдоридан кам бўлмаган тарзда… Read more: ИШДАН АСОССИЗ БЎШАТИЛГАН ХОДИМ ИШГА ТИКЛАНДИ
- МУРОЖААТ СУДДА ЎЗ ЕЧИМИНИ ТОПДИМеҳнат ҳуқуқи – инсон ҳуқуқларининг асосий ҳуқуқи ҳисобланиб, бунда ишсизликдан ҳимояланиш, ҳеч бир камситишсиз тенг ҳақ олиш ҳуқуқи қонун томонидан ҳимоя қилинади. Дарҳақиқат, ходимни ишга тиклаш тўғрисидаги суднинг қонуний кучга кирган қарори маъмурият учун мажбурий бўлиб, бунда ходимнинг бузилган ҳуқуқи… Read more: МУРОЖААТ СУДДА ЎЗ ЕЧИМИНИ ТОПДИ
- ЕР УЧАСТКАСИНИ ЎЗБОШИМЧАЛИК БИЛАН ЭГАЛЛАБ ОЛИШ БУ ЖИНОЯТБиламизки, ер-ризқ рўз манбаи ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Ер кодексининг 16-моддасида “Ер умуммиллий бойликдир, ундан оқилона фойдаланилиши лозим ва у давлат томонидан муҳофаза этилади деб белгилаб қўйилган. Шунингдек, ер эгалари, ердан фойдаланувчилар ва ижарачилар томонидан амалга оширилган ер участкалари олди-сотдиси, уларни… Read more: ЕР УЧАСТКАСИНИ ЎЗБОШИМЧАЛИК БИЛАН ЭГАЛЛАБ ОЛИШ БУ ЖИНОЯТ
- ФИРИБГАР ТЕХНИКУМ ХОДИМИГА СУД ҲУКМИ ЎҚИЛДИМуножат Сапиева (исм-фамилиялар ўзгартирилган) оиласидан ажрашган,1 нафар фарзанди онаси. У Педагогика техникумининг бирида талабалар назоратчиси бўлим бошлиғи вазифасида ишлаб келади. Унинг хизмат вазифаларига техникумда ўқийдиган талабаларни давоматини назорат қилиш, юриш туриши, дарс машғулотларига қатнашиши, кийим кийиш тартиби ва бошқа хизмат… Read more: ФИРИБГАР ТЕХНИКУМ ХОДИМИГА СУД ҲУКМИ ЎҚИЛДИ
- КОНСТИТУЦИЯ – ДЕМОКРАТИК ТАРАҚҚИЁТ АСОСИДИРБу йилда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганига 32 йил тўлди. 1992 йил 8 декабрь куни қабул қилинган мазкур тарихий ҳужжат мустақиллигимиз кафолати, давлат ва жамиятимиз тараққиётининг ҳуқуқий асоси сифатида халқимиз ҳаётида алоҳида ўрин тутади. Конституция давлат бошқаруви ва жамият ҳаётининг… Read more: КОНСТИТУЦИЯ – ДЕМОКРАТИК ТАРАҚҚИЁТ АСОСИДИР
- ЗЎРАВОНЛИККА БАРҲАМ БЕРАМИЗДарҳақиқат сўнгги йилларда оиладаги зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизларнинг ҳуқуқий, ижтимоий ва бошқа соҳалардаги ҳимоясига оид миллий қонунчилик базаси шакллантирилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги 2019 йил 2 сентябрдаги ЎРҚ-561-сонли, “Хотин-Қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ… Read more: ЗЎРАВОНЛИККА БАРҲАМ БЕРАМИЗ
- ЯККА ТАРТИБДАГИ МЕҲНАТГА ОИД МУНОСАБАТЛАР ВА УЛАР БИЛАН БЕВОСИТА БОҒЛИҚ БЎЛГАН ИЖТИМОИЙ МУНОСАБАТЛАРЯнги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикасининг Меҳнат кодекси 2023 йил 30 апрель куни кучга кирди. Ушбу кодексининг асосий жиҳатларидан бири шундаки, ходимлар, иш берувчилар ва давлат манфаатларининг мувозанатини таъминлаш ҳамда уларни мувофиқлаштириш асосида якка тартибдаги меҳнатга оид муносабатларни ва улар билан бевосита… Read more: ЯККА ТАРТИБДАГИ МЕҲНАТГА ОИД МУНОСАБАТЛАР ВА УЛАР БИЛАН БЕВОСИТА БОҒЛИҚ БЎЛГАН ИЖТИМОИЙ МУНОСАБАТЛАР
- ҚИЛМИШ – ҚИДИРМИШЎзбекистон Республикасининг 2019 йил 2 апрелдаги “Жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган айрим тоифадаги шахслар устидан маъмурий назорат тўғрисида”ги 532-сонли Қонуни қабул қилинган. Мазкур Қонунга кўра, маъмурий назоратнинг асосий вазифаси жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган айрим тоифадаги шахслар томонидан… Read more: ҚИЛМИШ – ҚИДИРМИШ
- ҚИЛМИШИГА ИҚРОР БЎЛДИФирибгарлик – алдаш ёки ишончни суиистеъмол қилиш йўли билан ўзганинг мулкини ёки ўзганинг мулкига бўлган ҳуқуқни қўлга киритиш учун жиноий жавобгарлик мавжуд. Ҳаётда фирибгар кимса иш ёки ўқиш ёхуд бирон-бир масалада кўмакка муҳтож одамга ўзининг гўёки беғараз ёрдамини таклиф этади. Қулай… Read more: ҚИЛМИШИГА ИҚРОР БЎЛДИ
- “ФУҚАРОЛИК ПРОЦЕССУАЛ ҲУҚУҚИ ФАНИ БИЛИМДОНИ” кўрик танлови ўтказилдиМаълумки, Ўзбекистон Республикаси Олий суди республикамизнинг 12 та олий таълим муассасаси билан ҳамкорлик алоқалари ўрнатилганлигини, ушбу олийгоҳлар талабалари судларда амалиёт ўтаб, ўз касбий билимларини ошириб келинмоқда ҳамда энг муносиб номзодлар танловлар асосида ишга саралаб олинмоқда. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Олий суди… Read more: “ФУҚАРОЛИК ПРОЦЕССУАЛ ҲУҚУҚИ ФАНИ БИЛИМДОНИ” кўрик танлови ўтказилди
- МИРАНДА ҚОИДАСИ НИМАБарчамизга маълумки, хорижий фильмлар орқали бизга жуда кўп маротаба гумондор шахснинг қамоқа олиниши, ушбу жараёнда гумонланувчи ўзини ҳимоя қилиш мақсадида гапирмаслик ҳуқуқига эгалигини тасвирловчи кадрлар сингдирилган. Кўплаб томошабинлар шунчаки жараён сифатида қарайдиган бу ҳолат аслида бутун жаҳон қонунчилигида “Миранда қоидаси”… Read more: МИРАНДА ҚОИДАСИ НИМА
- ЎЗ ФАРЗАНДИНИ СОТМОҚЧИ БЎЛГАН ОНАОдам савдоси иллати жаҳон ҳамжамиятини ташвишга солаётган ХХI асрнинг жиддий муаммолардан биридир. Бугунги кунда долзарб масалалардан бири бўлган одам савдосининг олдини олиш ва унга қарши курашиш борасида юртимизда ҳам қатор чора-тадбирлар амалга оширилиб келинаётган бир вақтда орамизда ўз жигарбандини сотаётган… Read more: ЎЗ ФАРЗАНДИНИ СОТМОҚЧИ БЎЛГАН ОНА
- САЙЁР СУДДА БИР ГУРУҲ МАҲКУМЛАР МАНЗИЛ-КОЛОНИЯСИДАН ОЗОД ЭТИЛДИЖиноят ишлари бўйича Шеробод туман судининг тумандаги 41-сон манзил-колониясида ўтказган сайёр суд мажлисида колония маъмуриятининг озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган 16 нафар маҳкумга киритган тақдимномаси кўриб чиқилди. Туман суди раиси Тулкин Туракулов ва судья Анвар Абдулакимовлар раислигида ўтказилган сайёр суд… Read more: САЙЁР СУДДА БИР ГУРУҲ МАҲКУМЛАР МАНЗИЛ-КОЛОНИЯСИДАН ОЗОД ЭТИЛДИ
- РАҚАМЛИ ДАЛИЛЛАР БИЛАН ИШЛАШ ТИЗИМИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛАДИКейинги йилларда мамлакатимизда инсоннинг ўз қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш учун тенг имкониятлар яратиш, ишнинг ҳақиқий ҳолатларини ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона аниқлашга доир қонун талабларига сўзсиз риоя этиш, тарафларнинг тортишуви ва тенг ҳуқуқлилиги принципларини ҳаётга татбиқ этиш орқали инсон ҳуқуқ… Read more: РАҚАМЛИ ДАЛИЛЛАР БИЛАН ИШЛАШ ТИЗИМИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛАДИ
- ЕР УЧАСТКАЛАРИДАН САМАРАЛИ ВА МАҚСАДЛИ ФОЙДАЛАНИШНИ ТАЪМИНЛАШ МЕХАНИЗМЛАРИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛАДИКейинги йилларда мамлакатимизда ерга оид муносабатларда тенглик шаффофликни, ep ресурсларидан окилона ва мақсадли ва фойдаланилишини таъминлашга ҳамда ер участкалари ўзбошимчалик билан эгаллаб олинишининг олдини олишга қаратилган тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Президент томонидан 2024 йил 15 ноябрда имзоланган ЎРҚ-997 сонли Қонуни… Read more: ЕР УЧАСТКАЛАРИДАН САМАРАЛИ ВА МАҚСАДЛИ ФОЙДАЛАНИШНИ ТАЪМИНЛАШ МЕХАНИЗМЛАРИ ТАКОМИЛЛАШТИРИЛАДИ
- ТАДБИРКОРНИНГ БУЗИЛГАН ҲУҚУҚЛАРИ ТИКЛАНДИМаълумки, иқтисодий суд ишларини юритишдан кўзланган асосий мақсад иқтисодиёт соҳасида корхоналар, муассасалар, ташкилотлар ва фуқароларнинг бузилган ёки низолашилаётган ҳуқуқларини ёхуд қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, иқтисодиёт соҳасида қонунийликни мустаҳкамлаш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга кўмаклашишдан иборат. Иқтисодиётнинг асосий ҳаракатлантирувчи кучи ҳисобланган тадбиркорлик… Read more: ТАДБИРКОРНИНГ БУЗИЛГАН ҲУҚУҚЛАРИ ТИКЛАНДИ
- СУД ТОМОНИДАН ВОЯГА ЕТМАГАН ФАРЗАНД ОНА ТАРТИЯСИГА ОЛИБ БЕРИЛДИЮртимизда суд ҳокимиятига фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш учун суд жараёнида тортишув тамойилини тўлақонли жорий этиш, суд фаолиятини тубдан яхшилаш вазифалари белгиланган. Хусусан, фуқаролик судига даъвогар Лобар Мансурова (исми ва фамилиялар ўзгартирилган) жавобгар Шухрат Шокировга нисбатан “Фарзандини ўз… Read more: СУД ТОМОНИДАН ВОЯГА ЕТМАГАН ФАРЗАНД ОНА ТАРТИЯСИГА ОЛИБ БЕРИЛДИ
- ТАДБИРКОРЛИК СУБЪЕКТЛАРИ УЧУН ИМТИЁЗЛАР ЯНАДА КЕНГАЙТИРИЛМОҚДАЎзбекистон Республикаси Конституцияси ҳамда Солиқ кодексида тадбиркорлик субъектлари фаолиятининг эркинлигини таъминлашга қаратилган бир қатор нормалар белгилаб қўйилган. Мамлакатимизда тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини барқарорлик рейтинги асосида баҳолаб бориш тизими йўлга қўйилган. Ушбу рейтингни йўлга қўйишдан кўзланган асосий мақсад тадбиркорлик фаолиятида ноқонуний ҳолатларнинг… Read more: ТАДБИРКОРЛИК СУБЪЕКТЛАРИ УЧУН ИМТИЁЗЛАР ЯНАДА КЕНГАЙТИРИЛМОҚДА
- КАФОЛАТЛИ ВА КОМПЕНСАЦИЯ ТЎЛОВЛАРИ ҲАМДА УЛАРНИНГ ФАРҚЛАРИМаълумки, янги тахрирдаги Меҳнат кодексининг 10-бобида кафолатли тўловлар ва компенсация тўловлари тушунчаси, уларнинг фарқлари ёритиб ўтилган. Унга кўра, ходим давлат ёки жамоат вазифаларини бажараётган вақтида (сайлов ҳуқуқини амалга ошириш, депутатлик вазифаларини бажариш, тиббий-меҳнат экспертиза комиссияси ишида иштирок этиш, ҳарбий бурчни… Read more: КАФОЛАТЛИ ВА КОМПЕНСАЦИЯ ТЎЛОВЛАРИ ҲАМДА УЛАРНИНГ ФАРҚЛАРИ
- НИКОҲНИ ҲАҚИҚИЙ ЭМАС ДЕБ ТОПИШНИНГ ЎЗИГА ХОС ХУСУСИЯТЛАРИОила – авлодлар давомийлиги, қадриятлар ва урф-одатларни, халқимиз маънавий меъросининг авлоддан авлодга ўтишини таъминловчи омилдир. Оила қанча мустаҳкам бўлса жамият ҳам шунчалик мустаҳкам бўлади ва ривожланади. Оила кодексининг 49-моддасига асосан қуйидаги ҳолатларда никоҳ ҳақиқий эмас топилади: 1) никоҳ тузиш ихтиёрийлиги… Read more: НИКОҲНИ ҲАҚИҚИЙ ЭМАС ДЕБ ТОПИШНИНГ ЎЗИГА ХОС ХУСУСИЯТЛАРИ
- АЛИМЕНТ ТЎЛАШДАН БОШ ТОРТГАН ОТА ЖИНОИЙ ЖАВОБГАРЛИККА ТОРТИЛДИЎзбекистонда оилаларни мустаҳкамлаш, ёшлар тарбиясига аҳамият бериш ва бу йўлда қайғуришга асосий вазифа сифатида ёндашилади. Бу эса ўз навбатида ҳар бир оиланинг фарзанд олдидаги бурчини янада теранроқ англашини, оилада тарбия учун зарур бўлган муҳит – аҳиллик ва якдилликни талаб қилади.… Read more: АЛИМЕНТ ТЎЛАШДАН БОШ ТОРТГАН ОТА ЖИНОИЙ ЖАВОБГАРЛИККА ТОРТИЛДИ
- ГИЁҲВАНДЛИК – АСР ВАБОСИАмалдаги қонунчилигимизда “Гиёҳвандлик воситалари ёки психотроп моддалар билан қонунга хилоф равишда муомала қилишдан иборат жиноятлар” учун қатъий жазо чоралари белгиланган. Аммо жазо қанчалик оғир ва муқаррар бўлмасин, ўз қилмишининг оқибатини ўйламаган айрим инсонларнинг кўзи очилиши қийин. Юртимизда ҳам наркотик моддаларни… Read more: ГИЁҲВАНДЛИК – АСР ВАБОСИ
- МАИШИЙ ШОВҚИН УНИ ЖИНОЯТГА ЕТАКЛАДИПора бериш, яъни давлат органи, давлат иштирокидаги ташкилот ёки фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи мансабдор шахсига мазкур мансабдор шахснинг ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда содир этиши лозим ёки мумкин бўлган муайян ҳаракатни пора берган шахснинг манфаатларини кўзлаб бажариши ёки бажармаслиги… Read more: МАИШИЙ ШОВҚИН УНИ ЖИНОЯТГА ЕТАКЛАДИ
- ЖИНОЯТЧИЛИКНИНГ БАРВАҚТ ОЛДИНИ ОЛИШ ВА ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРГА ҚАРШИ КУРАШИШМузработ туман ҳокимлиги фаоллар залида жиноят ишлари бўйича Музработ туман суди раиси ва туман Ички ишлар бўлими бошлиғи иштирокида жиноятчиликнинг барвақт олдини олиш ва ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш борасида Пробация назоратида турган шахслар билан маърифий-ҳуқуқий тадбир ўтказилди. Маърифий-ҳуқуқий тадбирда Пробация хизмати… Read more: ЖИНОЯТЧИЛИКНИНГ БАРВАҚТ ОЛДИНИ ОЛИШ ВА ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРГА ҚАРШИ КУРАШИШ
- Яшаш уйида ноқонуний майнинг қурилмаси ўрнатиб олган шахсга ҳукм ўқилдиСурхондарё вилоятининг Бойсун туманида истиқомат қилувчи 34 ёшли йигит Халим Жумаев (исм-фамилиялар ўзгартирилган) яшаш уйида ноқонуний майнинг қурилмаси ўрнатиб олиб, ҳар бири 1,6 кВт дан жами 3,2 кВт бўлган 2 дона “BITMAIN ANTMINER L3+” русумли майнинг қурилмаларини ўзбошимчалик билан электр… Read more: Яшаш уйида ноқонуний майнинг қурилмаси ўрнатиб олган шахсга ҳукм ўқилди
- ОДИЛ СУДЛОВГА ЭРИШИШНИНГ ИМКОНИЯТЛАРИНИ ЯНАДА КЕНГАЙТИРИШНИНГ УСТУВОР ЙЎНАЛИШЛАРИСўнгги йилларда амалга оширилган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари суд ҳокимияти мустақиллигини ҳамда судлар фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш билан бир қаторда фуқаро ва тадбиркорларнинг ҳуқуқ ҳамда қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш имконини берди. Шу билан бирга “Янги Ўзбекистон – янги суд”… Read more: ОДИЛ СУДЛОВГА ЭРИШИШНИНГ ИМКОНИЯТЛАРИНИ ЯНАДА КЕНГАЙТИРИШНИНГ УСТУВОР ЙЎНАЛИШЛАРИ
- КОНСТИТУЦИЯ – ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОННИНГ ҲУҚУҚИЙ ПОЙДЕВОРИЯнгиланган Конституция мамлакат, миллат ва халқ сифатида кейинги қадамларимизни аниқлаб олишимиз учун ғоят аҳамиятли масала, адолатли жамият қуриш йўлидаги улкан қадамдир. Конституцияда Ўзбекистон – суверен, демократик, ҳуқуқий ва ижтимоий давлат экани қатъий белгилаб қўйилди. Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари қонунларимизнинг, ҳар… Read more: КОНСТИТУЦИЯ – ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОННИНГ ҲУҚУҚИЙ ПОЙДЕВОРИ
- БОЛАНИНГ ТАРБИЯСИДА ОНА МЕҲРИ АЛОҲИДА ЎРИН ЭГАЛЛАЙДИЮртимизда суд ҳокимиятига фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш учун суд жараёнида тортишув тамойилини тўлақонли жорий этиш, суд фаолиятини тубдан яхшилаш вазифалари белгиланган. Хусусан, фуқаролик судига даъвогар Анварова Малика (исм-фамилиялар ўзгартирилган) даъво ариза билан мурожаат қилиб, жавобгар Ахмедов Мансур… Read more: БОЛАНИНГ ТАРБИЯСИДА ОНА МЕҲРИ АЛОҲИДА ЎРИН ЭГАЛЛАЙДИ
- АСОССИЗ ҲИСОБЛАНГАН КРЕДИТ ФОИЗИ УНДИРИШНИ ҚАНОАТЛАНТИРИШ РАД ЭТИЛАДИБугунги кунда суднинг ҳал қилув қарори чиқарилгандан сўнг суд қарорида кўрсатилган кредит қарздорлиги бўйича ундирилган суммага нисбатан кредит фоизи, шунингдек неустойка ҳисобланиши мумкин эмас. Ўзбекистон Республикасининг 2024 йил 27 февралдаги “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига кредит мажбуриятларини бажариш тартибини такомиллаштириш… Read more: АСОССИЗ ҲИСОБЛАНГАН КРЕДИТ ФОИЗИ УНДИРИШНИ ҚАНОАТЛАНТИРИШ РАД ЭТИЛАДИ
- СОЛИҚ ОРГАНЛАРИ ТОМОНИДАН ТЎЛОВГА ҚОБИЛИЯТСИЗЛИК ҲАҚИДА АРИЗА БЕРИШНИНГ ЎЗИГА ХОС ҲУСУСИЯТЛАРИ“Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига асосан қарздорга нисбатан тўловга қобилиятсизлик тўғрисида иш қўзғатиш ҳақидаги ариза мазкур Қонунда назарда тутилган талабларга жавоб бериши керак. Хусусан, Қонуннинг 5-моддасига кўра, тўловга қобилиятсизлик аломатлари вақтинча ва доимий тўловга қобилиятсизлик аломатларидан иборат бўлиб, агар… Read more: СОЛИҚ ОРГАНЛАРИ ТОМОНИДАН ТЎЛОВГА ҚОБИЛИЯТСИЗЛИК ҲАҚИДА АРИЗА БЕРИШНИНГ ЎЗИГА ХОС ҲУСУСИЯТЛАРИ
- ИЖТИМОИЙ ТАЪТИЛЛАРХодимларга оналик, болаларни парваришлаш, таълим олиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида, шунингдек бошқа ижтимоий мақсадларда бериладиган таътиллар ижтимоий таътиллар ҳисобланади. Амалдаги Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексига мувофиқ, ходимлар қуйидаги ижтимоий таътилларни олиш ҳуқуқидан фойдаланади: -ҳомиладорлик ва туғиш таътиллари (ушбу Кодекснинг 404-моддаси);… Read more: ИЖТИМОИЙ ТАЪТИЛЛАР
- ИНТЕЛЛЕКТУАЛ МУЛК ОБЪЕКТЛАРИНИНГ ҲУҚУҚИЙ ҲИМОЯСИ ЯНАДА МУСТАҲКАМЛАНДИСўнгги йилларда мамлакатимизда интеллектуал мулк ҳуқуқи тизимини янада такомиллаштириш, интеллектуал мулкка бўлган ҳуқуқларни ҳимоя қилишнинг самарали ва таъсирчан усулларини жорий қилиш ҳамда соҳага замонавий хорижий тажрибаларни татбиқ қилиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. 2024 йилнинг 10 сентябрь куни қабул… Read more: ИНТЕЛЛЕКТУАЛ МУЛК ОБЪЕКТЛАРИНИНГ ҲУҚУҚИЙ ҲИМОЯСИ ЯНАДА МУСТАҲКАМЛАНДИ
- БОЛАЛАРНИ ЗЎРАВОНЛИКДАН ҚАНДАЙ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КЕРАКЎзбекистон Республикасининг “Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида”ги қонунининг 11-моддасига кўра, боланинг ҳаёти ёки соғлиғига хавф туғилганидан, унинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилганлигидан хабардор бўлган шахслар бу ҳақда бола ҳақиқатда турган жойдаги васийлик ва ҳомийлик органига маълум қилишлари, шундай маълумотлар олинган… Read more: БОЛАЛАРНИ ЗЎРАВОНЛИКДАН ҚАНДАЙ ҲИМОЯ ҚИЛИШ КЕРАК
- ОДАМ САВДОСИ ДАВР МУАММОСИЎзбекистон Республикасида энг олий қадрият инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа табиий ҳуқуқлари бўлиб, уларни таъминлаш Конституция билан кафолатланади. Хусусан, амалдаги Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 135-моддаси “Одам савдоси” деб номланиб, мазкур моддада ушбу тоифадаги жиноятнинг содир этиш усули,… Read more: ОДАМ САВДОСИ ДАВР МУАММОСИ
- САЙЛОВ ҚОНУНЧИЛИГИДАГИ ЯНГИЛИКЛАРДарҳақиқат, Ўзбекистон Республикаси сайлов тизими ва мазкур соҳага оид муносабатлар янги таҳрирда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг Конституциясининг 22-боби яъни, Сайлов кодекси ва соҳани бевосита тартибга солишга қаратилган бошқа қонунчилик ҳужжатлари билан тартибга солинган. Хусусан, Конституциямизнинг 128-моддаси биринчи қисмида эса, Ўзбекистон… Read more: САЙЛОВ ҚОНУНЧИЛИГИДАГИ ЯНГИЛИКЛАР
- КОНСТИТУЦИЯМИЗДА ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРНИ ЎЗАРО БОҒЛИҚЛИЛИГИМаълумки, ҳар бир демократик давлатнинг конституция ва қонунларида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари олий қадрият сифатида баҳоланади. Шуни унитмаслик керакки, ҳуқуқ бор жойда мажбуриятлар ҳам келиб чиқади. Бу қоида янги Конституциямизда алоҳида бир норма сифатида ўз аксини топди. Хусусан, янги Конституциямизнинг… Read more: КОНСТИТУЦИЯМИЗДА ҲУҚУҚ ВА МАЖБУРИЯТЛАРНИ ЎЗАРО БОҒЛИҚЛИЛИГИ
- БОЛАЛАРНИ МАЖБУРИЙ МЕҲНАТГА ЖАЛБ ЭТИШ – БУ ЖИНОЯТБугунги кунда мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотлар янги босқичга чиқди. Хусусан, мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатини тугатиш бўйича самарали ишлар амалга оширилмоқда. Мустақиллик йилларида Ўзбекистон Халқаро меҳнат ташкилотига аъзо бўлди ва ушбу ташкилотнинг 14 та халқаро-ҳуқуқий ҳужжати, жумладан, 8 та… Read more: БОЛАЛАРНИ МАЖБУРИЙ МЕҲНАТГА ЖАЛБ ЭТИШ – БУ ЖИНОЯТ
- “ОИЛА СУДЬЯЛАРИ” институтининг аҳамиятли жиҳатлари«Оилаларни мустаҳкамлаш ва хотин-қизларнинг фаоллигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Президент қарори (ПҚ-401, 21.12.2023 й.) қабул қилинди. Хусусан, мамлакатимизда оилани асраш ва мустаҳкамлаш, бола ҳуқуқларини таъминлаш, хотин-қизларнинг қонуний манфаатларини рўёбга чиқариш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши сифатида белгиланган. Мазкур қарор билан… Read more: “ОИЛА СУДЬЯЛАРИ” институтининг аҳамиятли жиҳатлари
- Сурхондарё вилоят суди раиси томонидан судья ва ходимлар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари билан мулоқот ўтказилдиВилоят суди раиси Аблқосим Рузиқулов судья, ходимлар ва уларнинг яқин қариндошлари билан ўтказилган мулоқотда иштирок этган судьялар, шунингдек суд ходимлари ва уларнинг яқин қариндошларига сўнгги йилларда суд-ҳуқуқ тизимида катта ўзгаришлар амалга оширилаётгани, судьяларга қўйилаётган талаблар нечоғлик маъсульятли экани, судьяларнинг аксарияти… Read more: Сурхондарё вилоят суди раиси томонидан судья ва ходимлар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари билан мулоқот ўтказилди
- СУРИШТИРУВЧИЛАР УЧУН СЕМИНАР ТАШКИЛ ЭТИЛДИМамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш мақсадида суд-ҳуқуқ тизимида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, жиноят ишлари бўйича Ангор туман суди ташаббуси билан тумандаги 3-сектор штабида соҳага доир қонунчиликдаги янгиликлар ва Олий суд Пленумининг 2018 йил 30 ноябрдаги… Read more: СУРИШТИРУВЧИЛАР УЧУН СЕМИНАР ТАШКИЛ ЭТИЛДИ
- Д И Қ Қ А Т, Т А Н Л О В !Сурхондарё вилоят маъмурий суди судья катта ёрдамчиси лавозимига 2025 йил июль ойига қадар 1 та штат бирлигига ўриндошлиқ асосида ҳамда судья катта ёрдамчиси лавозими 2 та штат бирлигига доимий иш ўрнига малакали мутахассисларни ишга таклиф қилади. Номзодлар танлов асосида ишга… Read more: Д И Қ Қ А Т, Т А Н Л О В !
- УЧ АВЛОД УЧРАШУВИСурхондарё вилоят суди томонидан Термиз давлат университетида “Уч авлод учрашуви” ўтказилди. Унда суд фахрийси Худоёр Мухаммадиев, ўрта авлод судьялари Дилором Алмуратова, Ботир Абдуллаев ҳамда университет талабалари иштирок этди. Учрашувда судьялар суд фахрийларига кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрлик ҳақида, кекса авлод вакилларининг… Read more: УЧ АВЛОД УЧРАШУВИ
- ҲЕЧ ҚАНДАЙ ЖИНОЯТ ЖАЗОСИЗ ҚОЛМАЙДИМаълумки, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодексида ўғирлик жинояти учун жиноий жавобгарлик белгилаб қўйилган. Аммо, ўзганинг мулкини ўғирлик йўли билан қўлга киритишни ўзига касб қилиб олганлар ҳам орамизда йўқ эмас. Аниқрой айтганда, Музработлик Абдулла Носиров (исм-фамилиялар ўзгартирилган) муқаддам ўғирлик жиноятини содир этганлиги… Read more: ҲЕЧ ҚАНДАЙ ЖИНОЯТ ЖАЗОСИЗ ҚОЛМАЙДИ
- ЎҚИШГА КИРИТИБ ҚЎЙИШНИ ВАЪДА ҚИЛГАН ШАХСМамлакатимизда коррупцияга қарши курашиш бўйича кенг кўламли чора-тадбирлар доимий равишда амалга ошириб келинмоқда. Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 211-моддасида, пора берганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланган бўлиб, шундай жиноятлар учун жазо турлари белгиланган. Шунга қарамасдан, ҳанузгача юқорида таъкидланган жиноятни содир этиб турилгани… Read more: ЎҚИШГА КИРИТИБ ҚЎЙИШНИ ВАЪДА ҚИЛГАН ШАХС
- АРХИВ ИШИНИ ЮРИТИШ ВА АРХИВ ИШИНИ ТЎҒРИ ТАШКИЛ ЭТИШ МАВЗУСИДА СЕМИНАР МАШҒУЛОТИ ЎТКАЗИЛДИСурхондарё вилоят судида Ўзбекистон Республикаси Олий судининг архив мудири Т.Шаймарданов ва вилоят суди раиси А.Рузиқуловлар раислигида, вилоят давлат архиви мутахассислари Б.Рахмонов, М.Нарзуллаева, Судлар фаолиятини молиявий таъминлаш департаменти Сурхондарё вилоят ҳудудий бўлими бошлиғи Д.Умархонов, департамент масъул ходимлари ҳамда вилоят, туманлараро, туман… Read more: АРХИВ ИШИНИ ЮРИТИШ ВА АРХИВ ИШИНИ ТЎҒРИ ТАШКИЛ ЭТИШ МАВЗУСИДА СЕМИНАР МАШҒУЛОТИ ЎТКАЗИЛДИ
- ЎҒИРЛИК ЖИНОЯТИНИ ЎЗИГА КАСБ ҚИЛГАН КИМСААйрим кимсалар доим бошқаларнинг чўнтагидаги пулларни санаб юради. Фурсат бўлди, дегунча, уларга эгалик қилиш ҳаёлида бўлади. Баъзан бу истак кучлилиги сабабли ўғирлик қилиш ҳолатлари кузатилади. Термизлик Аваз Тоиров (исм-шарифлар ўзгартирилган) шундай кимсалар тоифасига қўшиш мумкин. Нега деганда, у муқаддам 6… Read more: ЎҒИРЛИК ЖИНОЯТИНИ ЎЗИГА КАСБ ҚИЛГАН КИМСА
- ИНСОННИНГ ШАЪНИ ВА ҚАДР-ҚИММАТИ ДАХЛСИЗДИРЎзбекистон Республикаси Конституциясининг 26-моддасида, “Инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати дахлсиздир. Ҳеч нарса уларни камситиш учун асос бўлиши мумкин эмас. Ҳеч ким қийноққа солиниши, зўравонликка, бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки инсон қадр-қимматини камситувчи муомалага ёхуд жазога дучор этилиши мумкин эмас” деб белгиланган. Сўнгги… Read more: ИНСОННИНГ ШАЪНИ ВА ҚАДР-ҚИММАТИ ДАХЛСИЗДИР
- Ўзбекистон Республикаси Олий суди раҳбарияти томонидан Термизда фуқароларнинг суд-ҳуқуқ масалаларига доир сайёр қабул ўтказилдиАҳолининг суд-ҳуқуқ соҳасидаги мурожаатларига самарали ечим топиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий суди раҳбарияти томонидан Сурхондарё вилоятида истиқомат қилувчи фуқаролар учун Термиз шаҳрида сайёр қабул ўтказилди. Фуқароларнинг мурожаатларини ўрганиш ва ечимини топишда ҳудудларда ўтказилаётган сайёр қабуллар яхши натижа бермоқда. Олий суд… Read more: Ўзбекистон Республикаси Олий суди раҳбарияти томонидан Термизда фуқароларнинг суд-ҳуқуқ масалаларига доир сайёр қабул ўтказилди
- БОШ ҚОМУСИМИЗ КОНСТИТУЦИЯМИЗДА БЕЛГИЛАНГАН СИЁСИЙ ҲУҚУҚЛАРМаълумки, Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси 2023 йил 30 апрель куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Референдумида умумхалқ овоз бериш орқали қабул қилинган ва ундаги нормалар барча соҳалар бўйича асосий қоидаларни қамраб қолган. Шундай нормалардан бири Конституциямизнинг “Сиёсий ҳуқуқлар” деб номланган 8-бобида ҳам акс… Read more: БОШ ҚОМУСИМИЗ КОНСТИТУЦИЯМИЗДА БЕЛГИЛАНГАН СИЁСИЙ ҲУҚУҚЛАР
- АДОЛАТ ҚАРОР ТОПДИҲозирги кунда одил судлов тизимида фуқароларнинг бузилган ҳуқуқ ва эркинликлари тикланмоқда. Шахснинг қилмишлари вақт ўтиб бориши билан жиноят ҳисобланмаса-да, бироқ улар судланган бўлиб бир умр юришга мажбур бўлмоқда. Жумладан, тергов органи ҳужжатларига кўра, Собиров Адхам Салимович (исм-фамилия ўзгартирилган) 2019 йил… Read more: АДОЛАТ ҚАРОР ТОПДИ
- ДАЪВО ИШИНИ ЮРИТИШ ТАРТИБИЎзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 2-кичик бўлими 19-бобида, даъво ишини юритиш тартиб-таомиллари белгилаб ўтилган. Ушбу кодекснинг 182-моддасида суд томонидан даъво ишини юритиш тартибида кўриладиган ишларга таъриф бериб ўтилган. Яъни, суд томонидан даъво ишини юритиш тартибида кўриладиган ишларга, агар қонунчиликда уларни… Read more: ДАЪВО ИШИНИ ЮРИТИШ ТАРТИБИ
- ТАЪМИНОТ УНДИРИШ БЕЛГИЛАНДИЎзбекистон Республикаси Конституциясининг 78-моддаси 3-қисмига кўра, Оналик, оталик ва болалик давлат томонидан муҳофаза қилиниши белгилаб қўйилган. Даъвогар Бердиева Назокат (исм-фамилиялар ўзгартирилган) судга даъво ариза билан мурожаат қилиб, суддан жавобгар Баҳромов Мансурдан 2024 йил 10 февраль куни туғилган фарзанди уч ёшга… Read more: ТАЪМИНОТ УНДИРИШ БЕЛГИЛАНДИ
- ИНСОН ҚАДРИ УЧУНМаълумки, мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини «Инсон қадри учун» тамойили асосида янги босқичга кўтариш, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ҳамда эркинликлари ҳимоясининг кафолатларини кучайтириш, шунингдек, аҳолининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимига бўлган ишончини мустаҳкамлашга қаратилган кенг… Read more: ИНСОН ҚАДРИ УЧУН
- ХОДИМНИНГ МЕҲНАТ ҲУҚУҚЛАРИ ТИКЛАНДИЎзбекистон Республикаси Конститиуциясининг 42-моддасида, ҳар ким муносиб меҳнат қилиш, касб ва фаолият турини эркин танлаш хавфсизлик ва гигиена талабларига жавоб берадиган қулай меҳнат шароитларида ишлаш, меҳнати учун ҳеч қандай камситишларсиз ҳамда меҳнатга ҳақ тўлашнинг белгиланган энг кам миқдоридан кам бўлмаган… Read more: ХОДИМНИНГ МЕҲНАТ ҲУҚУҚЛАРИ ТИКЛАНДИ
- ҚЎЛИ ЭГРИ АЁЛЖабрланувчининг ёки бошқаларнинг йўқлигида ёки улар бор бўлсада, уларга билдирмасдан ўзганинг мол-мулкини яширин талон-торож қилиш ўғрилик ҳисобланади. Бордию жабрланувчи ёки бошқалар мол-мулкининг олинаётганлигини кўрган бўлсада, лекин айбдор билдирмасдан ҳаракат қиляпман деб ўйлаган бўлса, бундай қилмишни ҳам ўғрилик деб тавсифлаш лозим.… Read more: ҚЎЛИ ЭГРИ АЁЛ
- БИЗ ОДАМ САВДОСИГА ҚАРШИМИЗБарчамизга маълумки, мамлакатимизда одам савдосига қарши курашиш ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш бўйича кенг қамровли ва тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Одам савдоси жабрланувчиларини аниқлаш, ҳимоя қилиш ва ижтимоий реабилитация қилиш, уларга тиббий, психологик ва бошқа ёрдамлар кўрсатиш ва айбдорларни жавобгарликка… Read more: БИЗ ОДАМ САВДОСИГА ҚАРШИМИЗ
- ҚИЛМИШ УЧУН ЖАЗО МУҚАРРАРЛИГИ ТАЪМИНЛАНДИАнгор туманининг 3-сектор штаби биносида ўтказилган сайёр суд мажлисида оилавий жанжаллар, қариндошлар ва қўшнилар орасидаги низолар бўйича ишлар ҳам кўрилиб, уларга ҳуқуқий тушунтириш берилгандан сўнг, улар ўз қилмишларини оқибатини тушуниб етиб, бир-биридан кечирим сўраб ярашдилар. Қариндошлар ва қўшнилар орасида меҳр… Read more: ҚИЛМИШ УЧУН ЖАЗО МУҚАРРАРЛИГИ ТАЪМИНЛАНДИ
- ЭНДИЛИКДА СУД РАИСЛАРИ ХАЛҚ ДЕПУТАТЛАРИ МАҲАЛЛИЙ КЕНГАШЛАРИГА АХБОРОТ БЕРМАЙДИКейинги йилларда «Янги Ўзбекистон – янги суд» принципи доирасида аҳолининг одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш учун инсоннинг қадр-қиммати устуворлигини таъминлашга қаратилган муҳим ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, мамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш, фуқаролар ва тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли… Read more: ЭНДИЛИКДА СУД РАИСЛАРИ ХАЛҚ ДЕПУТАТЛАРИ МАҲАЛЛИЙ КЕНГАШЛАРИГА АХБОРОТ БЕРМАЙДИ
- АҲОЛИ ВА ДАВЛАТ ХИЗМАТЧИЛАРИНИНГ КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ КУРАШИШ СОҲАСИДАГИ БИЛИМЛАРИНИ УЗЛУКСИЗ ОШИРИБ БОРИШ ДАВР ТАЛАБИЎзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 21 июндаги “Аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини узлуксиз ошириш тизимини жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-228-сон қарорига кўра, “Ўзбекистон — 2030” стратегиясига мувофиқ аҳоли ва давлат хизматчиларининг коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги билимларини… Read more: АҲОЛИ ВА ДАВЛАТ ХИЗМАТЧИЛАРИНИНГ КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ КУРАШИШ СОҲАСИДАГИ БИЛИМЛАРИНИ УЗЛУКСИЗ ОШИРИБ БОРИШ ДАВР ТАЛАБИ
- ЙЎҚОЛГАН СУД ИШИНИ ЮРИТИШНИ ТИКЛАШ ТАРТИБИМаълумки, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 340-моддасида йўқолган суд ишини юритишни тиклаш тартиби белгилаб ўтилган. Унга кўра, Йўқолган суд ишини юритиш суд томонидан ишда иштирок этувчи шахсларнинг, прокурорнинг аризасига биноан, шунингдек суднинг ташаббусига кўра тикланиши мумкин. Йўқолган суд ишини юритиш… Read more: ЙЎҚОЛГАН СУД ИШИНИ ЮРИТИШНИ ТИКЛАШ ТАРТИБИ
- ЖИНОЯТ ИШЛАРИ БЎЙИЧА ТУМАН-ШАҲАР СУДЛАРИДА ТЕРГОВ СУДЬЯСИ ЛАВОЗИМИ ЖОРИЙ ЭТИЛМОҚДАМуҳтарам Президентимизнинг фармони билан жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судларида тергов судьяси лавозими жорий этилмоқда. Уларга судга қадар иш юритув даврида процессуал қарорларга санкция бериш ва маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ваколати берилади. Жорий йилнинг 10 июнь куни президент Шавкат Мирзиёевнинг… Read more: ЖИНОЯТ ИШЛАРИ БЎЙИЧА ТУМАН-ШАҲАР СУДЛАРИДА ТЕРГОВ СУДЬЯСИ ЛАВОЗИМИ ЖОРИЙ ЭТИЛМОҚДА
- МОЛБОЗОРДАГИ ЎҒИРЛИКАйрим кимсалар доим бошқаларнинг чўнтагидаги пулларни санаб юради. Фурсат бўлди, дегунча, уларга эгалик қилиш ҳаёлида бўлади. Бундай кимсалар олдиндан тузилган режа асосида ўзгаларнинг мол-мулки ёки пулларини қўлга киритиш ёки тортиб олишга ҳаракат қилади. Масалан, Косонсойлик 49 ёшли Равшан Асадов (исм… Read more: МОЛБОЗОРДАГИ ЎҒИРЛИК
- Фуқаролик процессида чет эл фуқаролари ва ташкилотларининг, шунингдек фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг иштирокиМаълумки, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 359-моддасида чет эл фуқаролари ва ташкилотларининг фуқаролик процессуал ҳуқуқлари белгилаб ўтилган. Унга кўра, чет эл фуқаролари Ўзбекистон Республикаси судларига мурожаат қилиш ҳуқуқига эга ва улар фуқаролик процессуал ҳуқуқлардан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари билан тенг равишда… Read more: Фуқаролик процессида чет эл фуқаролари ва ташкилотларининг, шунингдек фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг иштироки
- Оғуфурушга нисбатан суд ҳукми ўқилдиМаълумки, сўнги вақтларда гиёҳвандлик воситалари ёки психотроп моддаларини ўтказиш мақсадини кўзлаб қонунга хилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш, шунингдек уларни қонунга хилоф равишда ўтказиш жинояти ҳолатлари учраётганлигига гувоҳ бўлаяпмиз. Ушбу ҳаракатларни содир этганларга қонунчилигимизга кўра, жазо муқаррарлиги белгиланган. Фикримизни эса бир… Read more: Оғуфурушга нисбатан суд ҳукми ўқилди
- ОДАМ САВДОСИ ҚУРБОНИЖамиятимизда сўнги йилларда одам савдоси билан боғлиқ жиноятлар сони йилдан йилга ошмоқда. Ушбу турдаги жиноятларни содир этилиши нафақат ўзга шахсгнинг ҳуқуқлари, балки Конститутцияда белгиланган яшаш ва унга узвий боғлиқ бўлган бошқа ҳуқуқларини ҳам чеклайди. Бу каби жиноятларни содир этилишида хаттоки… Read more: ОДАМ САВДОСИ ҚУРБОНИ
- Cурхондарё вилоят суди вилоят судларидаги бўш иш ўринлар (вакант лавозимлар)га ишга қабул қилиш бўйича танлов эълон қилади!Лавозим бўйича номзодга қўйилган талаблар: а) Номзодлар юқори малакали, хорижий тилларни (қоида тариқасида) биладиган, вакант лавозим учун зарур билимга ва бенуқсон обрў-эътиборга эга олий юридик маълумотли Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлиши шарт. Тақдим этиладиган ҳужжатларнинг рўйхати: Ариза;а) номзоднинг маълумотномаси ва яқин… Read more: Cурхондарё вилоят суди вилоят судларидаги бўш иш ўринлар (вакант лавозимлар)га ишга қабул қилиш бўйича танлов эълон қилади!
- СУДДА ФУҚАРОНИНГ ҚАРЗ МУНОСАБАТИ БЎЙИЧА НИЗОСИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИЮртимизда суд ҳокимиятига фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш учун суд жараёнида тортишув тамойилини тўлақонли жорий этиш, суд фаолиятини тубдан яхшилаш вазифалари белгиланган. Хусусан, фуқаролик судига даъвогар Алиева Асила (исми ва фамилияси ўзгартирилган) даъво ариза билан мурожаат қилиб, жавобгар… Read more: СУДДА ФУҚАРОНИНГ ҚАРЗ МУНОСАБАТИ БЎЙИЧА НИЗОСИ КЎРИБ ЧИҚИЛДИ
- ҚОНУН – БАРЧАГА БАРОБАРМаълумки, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 15-моддаси 1-қисмига кўра, суд тақдим этилган материаллар ва тушунтиришлар билан чекланмасдан, ишнинг ҳақиқий ҳолатларини, тарафларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятларини ҳар тарафлама, тўлиқ ва холисона аниқлаш учун қонунга мувофиқ чоралар кўришга ҳақли. Даъвогар Мансур Муродов (исм… Read more: ҚОНУН – БАРЧАГА БАРОБАР
- ЯНГИ КОНСТИТУЦИЯДАГИ ЯНГИ ИМКОНИЯТЛАРДарҳақиқат, сўнгги йилларда эришган ютуқларимиз, жумладан иқтисодиёт, инсон ҳуқуқлари, одил судлов, сўз ва эътиқод эркинлиги, ижтимоий ҳимоя соҳаларидаги юзлаб чекловларнинг олиб ташлангани, нақд пул, валюта, кредит масалаларидаги муаммолар ҳал қилингани, шунингдек бошқа ижобий ҳаракатлар ортга қайтмаслигининг конституциявий ҳимоясини таъминлаш, ҳуқуқ… Read more: ЯНГИ КОНСТИТУЦИЯДАГИ ЯНГИ ИМКОНИЯТЛАР
- “ДИЛИ ПОКНИНГ – ИШИ ПОК”Бу дунёда ҳалол ишламасдан, текин ва осон пул топиб, бировлрнинг ҳисобига яшайдиганлар, афсуски орамизда учраб туради. Ботир (исми ўзгартирилган) шундайлардан эди, яъни қаерда текин пул излаб, ризқини ҳалол топишни ўйламас эди. У олдин ҳам ўғрилик жинояти билан бир неча марта… Read more: “ДИЛИ ПОКНИНГ – ИШИ ПОК”
- ШАХСНИ БЕДАРАК ЙЎҚОЛГАН ДЕБ ТОПИШ ВА ВАФОТ ЭТГАН ДЕБ ЭЪЛОН ҚИЛИШ ИНСТИТУТИНИНГ АҲАМИЯТИФуқарони бедарак йўқолган деб топиш ёки фуқаро вафот этган деб эълон қилиш институтининг мақсади, авваламбор бедарак йўқолган деб топилаётган ёки вафот этган деб эълон қилинаётган фуқаронинг ҳуқуқ ва эркинликларининг бузилишини олдини олишга ҳамда бошқа фуқароларнинг муайян ҳуқуқий муносабатларга киришиб, уларни… Read more: ШАХСНИ БЕДАРАК ЙЎҚОЛГАН ДЕБ ТОПИШ ВА ВАФОТ ЭТГАН ДЕБ ЭЪЛОН ҚИЛИШ ИНСТИТУТИНИНГ АҲАМИЯТИ
- БОСҚИНЧИГА СУД ҲУКМИ ЎҚИЛДИБосқинчилик – ўзганинг мол-мулкига қарши қаратилган энг хавфли жиноятлардан бири бўлиб, уни содир этганлик учун жавобгарлик амалдаги Жиноят кодексининг 164-моддасида назарда тутилган. Босқинчиликнинг ижтимоий хавфлилигини юқорилиги, аввало, шу билан боғлиқки, бу жиноят натижасида ўзганинг мол-мулки эгаллаб олинаётганда жабрланувчининг ҳаёти ёки… Read more: БОСҚИНЧИГА СУД ҲУКМИ ЎҚИЛДИ
- СУД ТИЗИМИДА ТЕРГОВ СУДЬЯСИ ЛАВОЗИМИ ЖОРИЙ ЭТИЛМОҚДАМамлакатимизда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари замирида аввало, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини таъминлашдек устувор вазифалар мужассам. Барчага маълумки, суд ҳокимиятининг асосий вазифаси – фуқароларнинг қонунчиликда кафолатланган ҳуқуқлари ва эркинликларини, давлат ва жамоат манфаатларини, тадбикорларнинг ҳуқуқлари ва қонун билан қўриқланадиган… Read more: СУД ТИЗИМИДА ТЕРГОВ СУДЬЯСИ ЛАВОЗИМИ ЖОРИЙ ЭТИЛМОҚДА